Kürtaj hakkında herşey

Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2011 - Kategori: Sağlık ve Cinsellik

Kürtaj nedir?

Kürtaj veya daha doğru tabiriyle “küretaj”, genel anlamda rahim içinde istenmeyen bir gebeliğin tahliyesi anlamına gelmektedir.

Tıbbi literatürde gebelik terminasyonu, gebelik sonlandırılması veya dilatasyon-küretaj olarak da geçer.

Halk arasında küretaj (kürtaj); kurtaj, kürtaş, kurtaş gibi isimlerle de telaffuz edilmektedir.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: “Kürtaj hiçbir zaman bir aile planlaması yöntemi değildir”.

İstenmeyen gebelikleri önleyebilmek için öncelikle modern aile planlaması yöntemleri etkin bir şekilde uygulanmalı ve her şeye rağmen istenmeyen bir gebelik ortaya çıkmışsa son çare olarak kürtaja başvurulmalıdır.

Kürtaj Hakkında Videolar

Kürtaj Haram mı? / Kürtaj Günah mı?

Allah Subhanehu ve Teala şöyle buyurdu:

Haklı bir sebep olmadıkça Allah’ın muhterem kıldığı cana kıymayın. Bir kimse zulmen öldürülürse, onun velîsine (hakkını alması için) yetki verdik. Ancak bu velî de kısasta ileri gitmesin. Zaten (kendisine bu yetki verilmekle) o, alacağını almıştır. [İsra 33]

İmam Buhari ve Muslim Ebu Hureyre(r.a.)’den şöyle rivayet ettiler: Allah’ın Rasulü(s.a.v.), kürtaj yapan (çocuğunu düşüren) Beni Lehyan kabilesinden bir kadının, ğurre (erkek veya kadın bir köle verme şeklindeki cezayı) ödemesine hükmetti.

Kürtaj, İslâma göre caiz midir? (Tıklayın)


Kürtajın sözlük anlamı: Ceninin anne rahminden alınmasıdır.

Kürtaj Fiyatları nedir? : Değişkenlik göstermektedir.Ortalama 250 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kürtaj sonrası ortalama 2 saat sonra hafif sulu bir yemek yiyebilirsiniz.
 • Kürtajdan  sonras dilerseniz ayaktan istediğiniz kadar duş alarak banyo yapabilirsiniz.
 • Kürtaj sonrası ilk gün alkol almamaya dikkat edin
 • Kürtaj sonrası size tavisye edilen antibiyotik ve ağrı kesiciyi düzenli bir şekilde alın.
 • Eğer kan uyuşmazlığı  (Rh uygunsuzluğu) ver ise kürtaj sonrası 72 saat içinde “uyuşmazlık iğnesi” anti- D yapmayı unutmayın.
 • Kürtaj sonrası 1 hafta geçice herşey yolunda olsa dahi mutlaka doktorunuza kontrole gidin.
 • Kürtaj sonrası kanama olabilir ve  genellikle 3-4 gün sonra  adet tarzında, fazla olmayan ve  bazen 10-15 gün devam eden  genellikle  siyah ve koyu renkte, bazen kan pıhtıları  içeren kürtaj sonrası kanamalar başlayabileceğini ve bunun normal olduğunu  unutmayın…
 • Kürtaj sonrası  4-6 hafta içinde normal  adetin görülmesi gerekir.Eğer kürtaş  sonrası 45 gün içinde adet görülmez ise doktora başvurmak gerekir.Kürtaj sonrası adet görememe ve kürtaj sonrası adet gecikmesi 45 günü aşıyor ise mutlaka muayene olmanız gerekir.
 • Kürtaj sonrası cinsellik. Kürtaj sonrası cinsellik ve kürtajdan sonra  cinsel ilişki 2-3 hafta ortalama önerilmez, buna dikkat edin. Kürtajdan sonra cinsel ilişki  yasaklı dönem dahilinde olursa bir enfeksiyon ve takrar bir kürtaj sonrası geblik (yeni bir gebelik) riski oluşturabilir, unutmayın….
 • Kürtaj sonrası korunma için hekiminizden mutlaka danışma alın.Kürtajdan sonra gebelik korunma olmaz ise tabii ki tekrar olabilir.Kürtaj sonrası hamilelik ve tekrar kürtaj olmamanız için korunun..
 • Kürtaj sonrası 2-3 hafta havuz ,deniz, küvette banyo  ve jakuzi  mutlaka yasaktır, buna dikkat edin..
 • Ve kürtaj sonrası doktorunuzun uyarıları dahilinde bir olumsuzluk olursa mutlaka hekimi arayın.

Kürtaj Hakkında Sık Sorulan Sorular / Kürtaj Hakkında Merak edilen Sorular

1-İstenmeyen bir gebeliğin sonlanması için kürtaj dışında bir yöntem var mıdır?

Ülkemizde şu anda istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasının tek yolu  vakum aspirasyon yöntemiyle kürtaj olmaktır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan RU-486 isimli düşük ilacı ülkemizde bulunmamakta ve bu ilacın kullanımının uzun vadeli etkileri bilinmemektedir. Aynı şekilde piyasada söktürücü iğne olarak bilinen östrojen iğnelerinin kullanımı da etkili olmamaktadır.

2-Kürtaj operasyonunun bundan sonraki gebeliklerim üzerinde bir etkisi var mıdır?

Uygun şartlar altında, tecrübeli kişilerce gereği gibi yapılan gebelik sonlandırmalarında böyle bir tehlike söz konusu değildir. Eski dönemlerde vakum tekniği kullanılmadan sadece “küret” kullanılarak yapılan kürtajlarda rahim içersinin hasarlanma olasılığı daha fazla idi. Ayrıca yine önceki yıllarda, etkili dezenfektan ve antibiyotikler olmaması nedeniyle yapılan işlem sonrasında enfeksiyon (iltihaplanma) olasılığı fazla olduğundan böyle bir inanış geçmişten günümüze kadar gelmiştir.

Ancak günümüzde hijyenik bir ortamda ve uygun teknikle tecrübeli hekimlerce yapılan kürtajlarda ilk gebelik de olsa işlem sonrası komplikasyon oluşma olasılığı yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla sorunsuz yapılan vakum aspirasyon yöntemiyle uygulanan bir kürtaj operasyonunun sonraki gebelikler üzerinde olumsuz bir etki yaratma olasılığı son derece düşüktür. Burada en önemli husus gebelik haftası ve işlemi yapacak olan kadın doğum uzmanının tecrübesi ile güvenilirliğidir.

3-Sık kürtaj olmak riskli midir?

Kürtaj bir aile planlaması,korunma yöntemi olarak görülmemelidir.Ancak planlı olmayan bir gebelik meydana geldiğinde yapılmalıdır.Vakum aspirasyon yöntemiyle sterilite kurallarına uyulduğu takdirde ard arda yada fazla sayıda kürtaj olmanın doğurganlık üzerine olumsuz etkisi yoktur.

4-Bakirelerde kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapmak mümkün müdür?

Bakire genç kızlarında dışa boşalma yoluyla kızlık zarı bozulmadan da gebe kalmaları mümkündür.Ancak kurataj sırasında vajinaya spekulum adlı alet konulduğu için her zaman kızlık zarı korunmayabilir.Sadece esnek,ilişkiye uygun zar tipleri zarar görmeyeblir.Bunu önceden anlamak mümkün değildir.

5-Daha önce kürtaj yapıldığının anlaşılması mümkün müdür?

Kürtaj esnasında işleme izin verildiğini gösteren bir form imzalatılmaktadır. Bu form  gizli kalır, saklanır  ve bu bilgiye kimse ulaşamaz. Kürtajdan 4-6 hafta sonra yapılan  jinekolojik bir muayenede  kürtaj işleminin yarattığı etkiler tümüyle silinmiş durumdadır. Kimse sizin daha önceden böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlayamaz.

6-Kimler kürtaj olabilir?

Ülkemiz yasalarına göre 10. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde (ultrasonografi ile teyit edilmiş olmalıdır) kürtaj tümüyle yasaldır. Evli olan kadınlarda eş imzalı onay vermelidir. Evli olmayan kadınlar kendi istekleri doğrultusunda işlemi yaptırabilirler. 18 yaşın altında olan kız çocuklarında evli olsun veya olmasın ebeveynin imzalı onayı alınır.

Burada dikkate alınması gereken nokta, tıbbi gebelik haftasının hamile kalınan tarihe göre değil son adet tarihinden itibaren geçen süreye kadar olan hafta olmasıdır.

7-Kürtajdan sonra ilk adet ne zaman görülür ?

Kürtajdan sonraki ilk 2 haftada (özellikle 3.-5. günler arasında) görülen kanamalar adet kanaması değildir. Bu kanamalar kürtaj sonrası kanama olup normaldir. İlk adet kanaması ortalama olarak uygulama tarihinden sonraki 4-6  hafta içinde görülür.

8-Kürtajdan sonra adet gecikmesi ne anlama gelir?

Kürtaj sonrası ilk adet genellikle 1 ay (4-6 hafta)  sonra görülür. Kürtajın yapıldığı gün adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilir ve normalde kaç günde bir adet görülüyor ise o kadar süre sonra ilk adetin olması beklenir. Nadiren bu süre 50-60 güne kadar uzayabilir.

Eğer beklenen günde adet görülmez ise mutlaka jinekolojik değerlendirme gerekir. Eğer adet gecikmesine sebep olan şey gebeliğin devamı veya rahim içersinde oluşan Asherman Sendromu (rahim içersinde yoğun yapışıklıklar oluşması ve buna bağlı olarak adet az görme veya adet görememe) gibi bir problem değil ise ilaçlar kullanılarak adet görülmesi sağlanır.

9-Kürtaj işlemi sonrasında işime ne kadar sonra dönebilirim?

Kürtaj sonrası 1-3 gün istirahat esastır. Ancak  iş temponuza geri dönülmesi zorunluysa  bedensel olarak aşırı zorlamamak koşuluyla ertesi gün çalışmaya  devam etmek mümkündür. Bu nedenle bir çok çift işlemi Cuma ya da cumartesi günü yaptırmayı tercih etmektedir.

10-Neden bazen kürtaj öncesinde gebeliğin büyümesi bekleniyor ?

Son adet tarihinin ilk gününe göre 5 haftadan önce gebelik sonlandırılması için başvurulduğunda gebeliğin biraz daha büyümesi için beklemek gerekebilir. Bunun en temel nedeni rahim ağzının gebe olunmayan dönemlerde oldukça sert bir yapıda olması ve ilerleyen gebelik günleriyle birlikte yumuşamaya başlamasıdır. Sert bir rahimağzı işlemin uygulanması için metal aletlerin kullanılmasını gerektirecek, bu da riskinizi artıracaktır. Dahası çok erken uygulanan müdahalelerde gebeliğin devam etme riski ve böylece yeniden kürtaj olma riski gündeme gelecektir.Çünkü kürtaj öncesi gebelik kesesinin ultrasonografide net görülmesi gerekmektedir.

11-Kürtaj sonrası spiral ne zaman takılır?

Kürtaj sırasında bazı merkezler aynı anda spiral takmaktadırlar.Ancak kürtaj sırasında rahim büyük olduğu ve kanal açık olduğu için işlem sırası spiral takılması önerilmemektedir.En doğrusu kürtaj sonrası görülen ilk adette takılmasıdır.Yine de karar hasta ve doktora aittir.

12-Kürtaj sonrası ne zaman doğum kontrol hapı başlanmalıdır?

Kürtaj sonrası görülen ilk adet kanamasında kişiye uygun doğum kontrol hapı doktorunun önerisiyle başlanmalıdır.

13-Kürtaj fiyatları neden bu kadar değişken?

Kürtaj fiyatlarını belirleyen en temel etken müdahalenin yapıldığı merkezin kendi  ücretlendirme politikasıdır. İşlem esnasında bir kez kullanılıp atılan özel kanüller kullanılmaktadır. Diğer etkenler ise tercih edilen anestezi şekli (lokal veya genel) ve müdahaleyi uygulayan doktorun ücretlendirme politikasıdır.

14-Gebelik tanısı nasıl konulur?

Doğurgan çağdaki kadınlarda adet gecikmesi olan her durumda gebelikten şüphelenilmelidir. Gebelik tanısı gebeliğe bağlı bulantı, aşerme, göğüslerde hassasiyet gibi özel yakınmalarla veya daha iyisi gebelik testi yaptırılarak konulabilir. Gebelik testleri idrarda gebeliğe özgü hormonlara bakılarak yapılır. Günümüzde bu tip testler oldukça hassastır, çoğu zaman adet gecikmesinin ilk günlerinde sonuç veririler. Bu testlerin bir hastanede veya yetkili bir laboratuarda yaptırılması doğrudur.  İdrarda yapılan testlerin güvenilirliği tam değildir. Gebelik testi sonucunun “negatif” olması gebeliğin olmadığı anlamına gelir. Bu durumda adet gecikmesinin nedeni araştırılması için doktorunuza danışmanız gereklidir. Test sonucu “pozitif” ise gebelik var demektir. Bu durumda eşinizle görüşüp gebeliğin geleceği konusunda kesin bir karara varmalısınız. Gebeliğin devamına karar verirseniz gebelik takibi için doktorunuza başvurmalısınız. Bu gebeliği istenmeyen gebelik olarak kabul edip sonlandırılmasını isterseniz tek yol vakum aspirasyon ile küretaj olmaktır.

15-Lokal anesteziyle yapılan kürtaj uygulamalarında işlem esnasında en sık rastlanan sorunlar nelerdir?

Lokal anestezi ile yapılan kürtajlarda  uygulanan anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkop (rahimin sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle refleks olarak bayılma oluşması) görülebilir.  Bu, geçici  bir durumdur. Yaklaşık %1 oranında görülür. Hastanın ayakları yukarı kaldırılır,çoğu kere kendiliğinden düzelir.

İşlemden hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi de oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur.

16-Kürtaj sonrası “parça kalması” ne demektir?

Yasal gebelik tahliyesi sınırları içerisinde (<10. gebelik haftası) ve usulüne uygun olarak yapılan kürtaj uygulamalarında yaklaşık olarak %2-3 oranında gebeliğin bazı parçalarının tam alınanaması sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle de rahim içersinde myomu olan ve rahim iç boşluğunun bu myom yüzünden normal yapısının bozulduğu durumlarda bu sorun ortaya çıkabilir.

Bu durum kendini bir iki hafta geçmesine karşın devam eden kanama şeklinde belli eder. Bazı durumlarda özellikle de büyük gebelik haftalarında uygulanan kürtaj işleminde parça kalırsa vajinadan kanamayla birlikte parça düştüğü de gözlenebilir. Kesin tanı ultrason incelemesiyle konabilir.

Parça kaldığına tam olarak karar verilemiyorsa rahim kasılmasını artırıcı bazı ilaçlar ve antibiyotikler verilir. Parça kaldığından muayene sonrası emin olunan durumlarda ise genellikle yapılan işlem bu parçaları temizlemek için daha kısa da olsa ikinci bir kürtaj işlemi uygulanmasıdır.

 Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yap