Satış Mektubu Ödevi

Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2011 - Kategori: Eğitim

Şu an burada paylaşacağım dökümanlar satış mektubu konularını içermektedir. Satış mektubu, teklif mektubu, sipariş mektubu gibi minik şekilde çeşitlendirilebilir. Satış mekbunun yanında müşteri portföyü oluşturma tekniklerini de sizlerle bu yazı da paylaşacağım. Unutmayın burada paylaşılanlar tamamen özgün yazılardır. Ayrıca üniversitede sunum niteliği taşıyan dökümanlardır.
 

A- Satış Mektubu Nedir ?

Satış mektubu bir teklifi dile getirmek için oluşturulan bir dokümandır. Okuyucuyu sipariş vermeye, daha fazla bilgi istemeye ya da ürün veya hizmete destek sağlamaya ikna eder. Okuyucuya bir teklifte bulunarak, harekete geçmesi için onu etkiler. Satış için teklif mektubunun özel olması gereklidir; doğru kişiye gitmesi, okuyucunun ihtiyaçlarına karşılık vermesi ve kesinlikle bilgilendirici olması gereklidir.

 

Satış Mektubunun Kapsamı

Satış mektubunun amacı satmaktır. Mektup her zaman ikna etme işini tek başına yapamaz. Satışı destekleyen, hizmeti ya da ürünü anlatan veya ürün hakkında teknik bilgi sağlayan başka yazılı dokümanlara ihtiyaç duyulabilir. Eğer gerekliyse mektuba bir broşür ya da ürün tanıtımı eklemeli ve bunu mektubun gelişme bölümünde belirtmeliyiz.

B- Satış Talebini Sunma
Satış talebinin alıcılara ulaştırılmasında  özel formlar kullanılırken, bazı firmalar ise proforma fatura kullanmaktadır. İyi bir satış talebinde yer alması gereken unsurlar şunlardır:

Satış Talebinin İçeriği
Temel noktalar:
Teslim Tarihi
Alıcının Adı ve Adresi
Alıcının ve Sizin Yazışmalarınızın Referansları
Talebin Konusu
Talebi İmzalayan Kişinin Adı ve Pozisyonu

Ürün Gereklilikleri
Ürünün teknik özellikleri
Ürünün ambalaj özellikleri
En az sipariş verilebilecek adet (gerekliyse) belirtilir.

Fiyat Gereklilikleri
Talep edilen fiyat ve nakliye ücreti
Alım indirimleri (eğer varsa)
Kredi süresi
Talebin geçerlilik süresi

Ödeme ve Teslim Şekli
Ödeme Dönemleri
Teslim Şekli ve detayları

Satış Talebinin Sunumu
1. Şirketinizin proforma fatura taslağını oluşturun.

2. Uygulamada alıcılar sizin verdiğiniz fiyatları kabul ederler mi? Sebepler gösterin.

Alıcı, satıcının müşterisinin belirtilmiş gereksinimlerini ne şekilde karşılayacağını her iki tarafça anlaşılır bir lisanla, doğabilecek yasal sonuçlar dahil, belirtmesini beklemektedir.

Satış teklifini yapan, satış teklifini verir, ancak fiyat teklifi satışın gerçekleşeceğine inanıldığında gönderilir.

C- SATIŞ MEKTUBUNU OLUŞTURMA

Satış mektubunda yer alması gerekenler

Firma adı ya da kişisel bir başlık kullanılmalıdır.

Resim ve manşet :

Resim firmanızın logosu ya da bir tasarımınız varsa, ancak teklif ettiğiniz şeyle çok bağlantılı değilse mektupta kullanmayabilirsiniz.

Firma adını ya da logosunu değil, ürününüzü ya da hizmetinizi satın aldığı zaman müşterinin elde edeceği faydaları sattığınızı unutmayın. Manşetinizle birlikte, öncü paragrafınız ya da temanıza uygun bir resmi kullanabileceğiniz gibi yalnızca kelimelerle ifade etmeyi de tercih edebilirisiniz.

Manşet, adresin ve ismin bulunduğu yerde kısa birkaç satır olarak yazılmalı , veya  ortalanmalı, dikkat çekmek amacıyla ise isteğe bağlı olarak kutu içine de alınabilir. Mektubu daha çekici hale getirmek için bu kısım gölgelendirebilir ya da renklendirebilir de.

Manşetten sonra selamlama ya da okuyucunun isim ve adresini koyulabilir.
Müşterinin adres ve isim bilgilerini kullanmadan, doğrudan ilgi alanlarını yansıtan bir selamlamayla başlamaktır. Mesela “ Sayın Lastik Alıcısı” gibi başlamak gereklidir.

Alt başlık ya da öncü paragraf kullanmak isteğe bağlıdır. Alt başlık söylenenleri açmak, genişletmek için kullanılır.

Giriş Bölümü konu hakkında başlangıç yapılan bölümdür. Gelişme bölümü hakkında bilgi verir.

Gelişme bölümü konuyu genişletir, detaylara yer verir, kanıt gösterir ve başlıkta verdiğiniz sözü nasıl yerine getireceğimizi anlatır.

Sonuç bölümü harekete çağırma niteliğindedir ve okuyucuyu atmasını istediğiniz adımı atması için cesaretlendirilir.

 

Manşetin Görevi
– Okuyucunun ilgisini çekmek,
– Dinleyici kitlesine ulaşmak,
– Bir yarar belirtmek,
– Bir söz vermektir.

Manşet okuyucunun mektubun geri kalanını okumasını sağlamalıdır. On ya da daha fazla kelimeden oluşan manşetler daha çok öneri sunmaktadır. Bir yarar sağlamayı vaat eden manşetler daha çok sattırmaya eğilimlidir. Satış teklifine en önemli amaçla başlanmalıdır. Her zaman en büyük silah öncelikli kullanılmalıdır. Satış teklifinin en önemli hususu manşette belirtilmelidir. Unutulmamalıdır ki okuyucuyu çekebilmek  için sadece 7-10 saniye vardır. Eğer teklifin en önemli faydası fiyatı ise ilk olarak bundan bahsedilmelidir.

Manşetin bir yararı vardır ve bir söz verir. Verilen söz sattığınız mala eşdeğer olmalı ve rakiplerinizin bahsetmediği şeyler hakkında olmalıdır.  Manşette iddialı kelimeler kullanılmalıdır. “Siz.”, “Ücretsiz.”, “Kanıtlandı.”, ”Hayal edin.”, ”Nasıl?”, ”Hızlı.”, ” Ucuz.”, “Tadını çıkarın.”, ”Şimdi.”, ”Öğrenin.” gibi ifadeleri kullanmak daha etkili olunmasını sağlayacaktır.

 

Satış Mektubuna Nasıl Başlanılmalı?
Satış mektubuna okuyucuyu satın almaya teşvik edecek şekilde başlamanın birçok yolu vardır.
– Okuyucuya sohbet havasında, kendisiyle özdeşleştirebileceği bir hikaye anlatılabilir.
– Satış amacınızı anlatacak şekilde yeni ürün ya da hizmetin duyurusu yapılabilir.
– Okuyucuya bizimle eşitmiş gibi hitap edilebilir.
– Kışkırtıcı bir lafla ya da başkasının söylediği bilindik bir söz ile devam edilebilir.
– Okuyucunun sorunundan bahsedebilir, ürünün bu problemi çözeceğini  söyleyebiliriz.
– Soru sorulabilir. Birkaç noktayı ise gizli tutarak okuyucu merak ettirilmelidir.

 

ALT MANŞET YA DA ÖNCÜ PARAGRAF:
Satış mektubunun bu kısmı isteğe bağlıdır. Manşette belirtilen sözü genişletmek veya ürünün ya da hizmetin ikinci bir faydasından bahsetmek için kullanılabilir. Bir alt manşet aynı zamanda manşette sorulan soruya cevap vermek için de kullanılabilir.

 

Satış Mektubu Nasıl Geliştirilebilir?
Bu bölümde manşetin içeriğine sadık  kalarak ve aynı tavırla satış amacımız hakkında detaylar vermeye başlayabiliriz. Faydalardan bahsetmeye devam eder  ve önceden yaptığımız iddiaya dair kanıtlar sunabiliriz. Yararların ayrıntılarını konu edinebiliriz.
Gelişme bölümünde amaç, okuyucuya ondan yapmasını istediğimiz şeyi yapmasını sağlayacak bir etki bırakmaktır.

 

Sonuç  veya Cevap Vermeye  Çağırma
Eğer okuyucunun  bu özel teklif için bizimle  irtibata geçmesi ya da bize  destek vermesi  istenirse, okuyucunun cevap vermesini onun için kolay bir hale getirmeliyiz .

Satış mektubunu bir kartpostalla ya da önceden hazırlanmış bir zarfla ve sipariş formuyla desteklemeliyiz. Eğer bu mümkün değilse ücretsiz bir danışma hattı numarası, e-posta adresi ya da   internet adresinizi verilmesi de önemli bir husus olacaktır.

Mektubu her zaman teşekkür ederek kapatmalı  ve mektubun sonuna imza atılmalıdır. Her zaman   dipnot kullanılması ise ayrıntıların önemini anlatmada iyi bir tavır sergileme amacıyla yardımcı olacaktır.
Örneğin:“1 Marttan önce sipariş verirseniz, bedava bir…. sizin olacak” veya “Paranızı iade etmeyi garantiliyoruz…”, ya da “İndirim …..’ e kadar geçerlidir.” gibi.

 

Satış Mektubu ile İlgili Öneriler
Okuyucunun bizimle  iş yapmaya başlaması için yoğun bir çaba harcanması gerekir. Bu mücadeleyi tamamlayabileceğimizi göstermenin en iyi yolu deneme okuyucuları kullanmaktır.

 

Bir satış mektubunu oluştururken deneme okuyucularının yerine geçebilecek başka kimse yoktur. Satış mektubunu deneme okuyucusuna verdiğimiz zaman ona nelerin eksik olduğunu, teklifi nasıl geliştirebileceğimizi sorabiliriz.

Satış mektupları mesaj iletmek için mükemmel bir yoldur. Her gün postalanmış, fakslanmış, elektronik postayla gönderilmiş bir sürü satış mektubu alırız. Neden bu kadar çok işletme (büyük ya da küçük) satış mektubu kullanıyor? Sorusunun cevabı basittir. Düzgün yazılmış doğrudan posta işe yaramaktadır.

Mektuplar kişisel bir iletişim yoludur. Aynı mektubun yüzlerce kişiye gönderilmiş olduğunu bilseniz bile, bir arkadaştan gelen size özel bir not olduğu izlenimi uyandırır. Satış mektubu yazmakta iyi olan kişiler bunu bilirler ve mektuplarında mektup ve okuyucu arasında kişisel bir bağ oluşturmak için ellerinden geleni yaparlar.

Satış mektubunuz okuyucuyla candan iletişim kurmalıdır. Anlatılmak istenen şey  basit kelimelerle ve kısa cümlelerle dile getirilip, okuyucunun teklifimizi çabucak anlamasını kolaylaştırmalıyız. Çoğu insanın mektubunuzu okumak ya da çöpe atmak arasındaki kararı vermesi sadece 3 saniye sürmektedir.

Satış mektubu yazarken dikkat edilmesi gereken 8 kural
1-Dostça bir dil :
Satış önerisinde bulunan mektubu yazılırken, dostane, “gündelik” bir dil kullanılmalıdır.

2-Kime yazdığınızı göz önünde bulundurun :
Mektubu yazdığımız yöneticinin kişisel ilgi alanlarını, yönetim anlayışını ve varsa eğer önyargılarını göz önünde bulundurmalıyız.

3-Az sayıda konu :
Mektubumuzda çok fazla sayıda konudan aynı anda söz etmemeliyiz. Mektubun basit ve hızlı bir şekilde okunuyor olmasına dikkat edilmelidir.

4-Bilginizi sergileyin :
Mektubumuzda, faaliyet alanımıza ilişkin uzmanlığımızı ve deneyimimizi sergilemeliyiz.

5-Spesifik olun :
Satış mektubumuzda somut bir dil kullanmalıyız. Fiyattan söz ediyorsak , net rakamı belirtmeliyiz. Gümrük işlemlerine ilişkin bir paragraf yazıyorsak, gerekli işlemlerin kısa bir listesini vermeliyiz.

6-Ne yapmasını istiyorsunuz :
Mektubu yazdığımız kişiden ne yapmasını istediğimizi net biçimde ifade etmeliyiz.

7-Size nasıl ulaşacak :
Mektubu yazdığımız kişinin bize ya da ürünlerimize nasıl ulaşabileceğini belirtmeliyiz.

8-Final cümlesi :
Mektubu bitirirken, oluşan sorular için bizi telefonla aramalarını rica edip. Şöyle bir final cümlesi kullanabiliriz: “Bu konuyla ilgili sorularınız varsa, beni aramakta tereddüt etmeyiniz.”

D- Etkili Satış Mektubunun Unsurları
Satış mektubunun en önemli üç maddesi nedir? Dikkat çekici bir başlık, spesifik teklif ve dip not kullanma etkili satış mektubunun en önemli üç maddesidir. Başlık, girişten önce yer almalıdır, talep belirtmelidir veya hitap ettiklerinin ihtiyaç ve ilgilerine uygun bilgi vermelidir.
Mektup nasıl güvenilirliğimi destekleyebilir?

Garanti verme satın alma riskini ortadan kaldırır ve insanların size güvenmesini kolaylaştırır. Garanti ne kadar spesifik olursa, o kadar çok almaya mecbur eder.
Garanti süresi uzun olursa, – 30 gün yerine 90 gün hatta bir yıl – daha iyi olacaktır.

Yeni döşeyeceğiniz otopark alanınızın 6 ay içinde bozulmayacağına ve çatlamayacağına garanti veriyoruz, aksi taktirde tüm masraflarınızı geri ödüyoruz.
Tavsiye notları, memnun müşterilerden aktarılmış sözler ve yapılan işin kalitesinin diğer müşteriler tarafından doğrulanması da güvenilirliği arttıran etkenlerdendir.

Satış mektubunu ne zaman kişiselleştirebiliriz?

Genellikle “(mail-merging) ad, soyadı, adres” mektupta öyle bir şekilde yer almalıdır ki; alıcının mektubu kişisel  algılamasını sağlamalı ve cevap vermesine destek olmalıdır. Fakat, test edilerek görülebilir ki; bu hata payını ve masrafları arttırır. Eğer az sayıda mektup atılacaksa ve adresleri yazacak zaman varsa adresler teker teker yazılmalıdır. Eğer her mektuba ayrı ayrı ad, soyadı yazamayacaksanız; seslendiğiniz grubu kapsayan bir zamirle  başlayın. Örneğin: “Sayın Ev sahibi”; “Sayın Yatırımcı”; “Sayın Müzik Öğretmeni”; “Sayın Duyarlı Vatandaş”; “Sayın Teknoloji Yetkilisi”; vb.

Sipariş formuna ihtiyacım var mı?

Her zaman insanlara mümkün olduğunca çok cevap verme seçeneği  vermek gerekir. Bazıları telefonla, bazıları faksla, bazıları e-posta’yla, bazıları web sitesinden sipariş vermek ister. Form  faksla veya e-posta’yla cevap vermeyi kolaylaştırır. Hatta eğer mektubunuzda satıştan çok  araştırmayla ilgileniyorsanız; form alıcının daha detaylı bilgi almak için onu aramanızı istemesini sağlar veya alıcının listenizden çıkmasını sağlar.

 

Cevap vermeyi destekleyecek unsurlar nelerdir?

Okuyucunun, sizi aramasını sağlamalısınız. Okuyucuya mektubu aldıktan sonra yapmasını istediklerinizi söylemelisiniz. Örneğin: Lütfen zarftaki materyali inceleyin bina projesi hakkında bir görüşme ayarlayabilmek için ücretsiz posta kartını bize geri yollayınız. Telefonda ücretsiz danışma hattı ise her zaman cevap oranını arttırır.

E- Satış Mektubu Oluşturma, Yazma ve Zarflama

Satış mektubum ne kadar uzunlukta olmalıdır?

Dikkati çekecek şekilde satış teklifi belirtilmeli, hedeflerimizi belirleyip ve okuyucuyu harekete geçmeye çağırmalıyız. Bu bazen bir sayfa sürer; bazense dört sayfa. İlgilenmeyen kimseler bir sayfayı bile okumazlarken ilgilenenler sekiz sayfayı birden okuyacaklardır. Bu yüzden kendimizi bütün satış mesajımızı ilk sayfada belirtmek zorunda hissetmemeliyiz.

 

Eğer bir broşür gönderiyorsam, satış mektubuna da ihtiyacım var mı?

Broşür kişisel irtibat sağlamaz, “Kimsiniz?” ve “Neden bana bunu gönderiyorsunuz?” sorularına cevap vermez. Bu nedenle teklifimizi her zaman satış mektubunda belirtip  eğer daha fazla detay ya da güvenirlik verilmesi gerektiğini düşünürsek broşürü de zarfa eklemeliyiz. Satışı gerçekleştiren her zaman mektuptur.

 

Mektupta hangi yazı türünü ve puntoyu kullanmamız gerekir?

Daktilo ile yazılmış bir mektup görünümüne ne kadar yaklaşırsak, insanların mektubu okuması o kadar kolay olacaktır. Sağ kenar boşluğunu asla kaldırılmamalı,çünkü bu mektubun etkisini  kaybetmesine yol açar. Ayrıca 50 yaş ve üstü insanların küçük puntoları okumakta zorlandığını unutmamamız gerekir. En iyisi 11 ya da 12 punto kullanmaktır.

 

Mektuba fotoğraf ya da komik grafikler koyulmalı mı?

Satılacak ürünün çekici bir fotoğrafı da ürünü tanıtmakta yararlı olabilir. Her resime başlık koymamız ise okumayı arttırır. Komik grafikler mektubu fazlasıyla reklam içeren bir hale

getirirse,  mektubun etkisini kaybetmesine neden olabilir.

 

Zarfta bilgi vermeyen ama merak uyandıran bir mesaja ihtiyacım var mı?

Bazen zarfın üstündeki bir pazarlama mesajı sizin teklifinizi “görmezden gelmeyin” kategorisine sokar. Mesela “Perakende satış fiyatının üçte birine Pentium bilgisayar nasıl alınır?” gibi mesajlar okumadan atmayı düşünmeyeceğiniz türdendir.

 

Zarfı nasıl hazırlamalıyım?

Zarfın üzerine herhangi bir posta etiketi koymadan doğrudan doğruya adresi ve ismi yazmak alıcı sizi tanımadığı zaman ilgiyi arttırır. Posta etiketleri müşteri sizin adresinizi tanıdığında ve sizden haber almaktan mutlu olduğunda işe yarar.

 

F- Satış Mektubunu Gönderme

Postayı göndermek için yılın en uygun zamanı hangisidir?

Uygun zaman değişkendir. Perakendecilik genelde Ocak ayında ölü dönemine girer; buna karşılık seminer organizasyonu veya danışmanlık ve sağlık sektöründe bu ayda bir patlama yaşanır. Aynı şekilde Ağustos bilgisayar tamiri için oldukça kötü bir zamanken okul malzemeleri ya da sonbahar turları için mükemmel bir aydır.

 

Posta gönderilecek uygun isim ve adresleri nereden bulabilirim?
Müşteri olması umulan kişilerin isimlerini ve adreslerini bulmak için “Sarı Sayfalar” dan yararlanabiliriz. Özel müşterilerimizi oluşturup, olası bir liste çıkarmalı ve listedeki isimlere sıkça posta göndermemiz faydalı olacaktır .

 

Ne oranda yanıt beklemem gerekiyor?

Yanıtın ne kadar yararlı olacağı konusunda hesap yapılmalıdır. Eğer 100 000 $’lık ürün satıyorsak, 20000 müşteriye postalamanın sonunda tek bir satış bile değerlidir. Eğer 15 $’lık bir ürün satıyorsak, yüzde 5lik bir yanıt bile postalamanın para kaybı olduğu anlamına gelir.

Aynı listeye aynı postayı  tekrar göndermek mantıklı mıdır?

İlk postamıza  sağlıklı bir yanıt aldıysak, iki ya da üç hafta sonra aynı mesajı tekrar göndermek mesajın en az yarısı hakkında ek yanıtlar almayı sağlar.

 

G- Posta ve Web Yoluyla Satış Mektubu

E-posta’yla teklif mektubu gönderirken aynı kurallar uygulanabilir mi?

E-posta ile iletilen teklif mektubunun üç önemli elemanı dikkat çekici bir başlık, spesifik teklif ve dip not’dur. Dikkat etmemiz gereken insanların bilgisayardan bir şey okurken dikkat süreleri daha kısadır. İnsanların tanımadıkları kişilerden e-posta yoluyla teklif mektubu alma toleransları posta yoluyla almalarına göre daha azdır.

 

E-posta satış mektubu yollayacağım listeleri nasıl bulabilirim?

E-postamıza en çok cevabı,  bizden e-posta’yla iletişim kurmamızı isteyenlere satış mektubumuzu göndererek elde ederiz. Eğer  kendinimize liste oluşturacak kadar sabırlı değilsek, izin verilmiş e-posta listeleri veya belirli opsiyonlara (targeted opt-in) açık e-posta listeleri kiralayan şirketlere başvurabiliriz.

Bulk mail listesi  sağlayanlardan veya web siteleri ve tartışma forumlarından e-posta listesi oluşturanlardan uzak durmak gereklidir. Teklif mektubumuzu iletişim kurma izni vermeyen kimselere gönderirsek, bizi küçük düşürücü  “spammer” kategorisine koyarlar.

Web sitesine satış mektubu koymak anlamlı mıdır?

Web sitemizi satış mektubu ve sipariş formundan oluşturmanın online satışları çok fazla artıracağı görüşünü savunanlar olmakla birlikte, web sitemize giren ziyaretçinin satış mektubu formatı kullanması çoğu kez yeterli olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

H- Bazı Satış Mektubu Çeşitleri

1) Tanıtıcı Mektup

Bu mektup şirketin işlevini içeren tanıtımları amaçlar. Şirketinizin yapmış olduğu hizmetler, satışa sunduğu ve üretimini sağladığı ürünler ve bunların faydalarını içeren bir mektup olması gerekmektedir. Mektubun hedef kitleye gönderilmesi geri dönüş yüzdesinin yükselmesini sağlar.

 

2) Sorun İzleme Mektupları

Bu mektup serisi birçok kurumun karşılaştığı bir dizi farklı senaryoyu içerir. Müşteri, anında çözülmesi gereken sorunların anında çözülmesini ister, zaman isteyen sorunların çözümü için de uzun süreli ilgi ve alakanın olması gerekir. Müşteri bir sorun bildirmiş ise bu sorunun çözümü için geri bildirim yapılması gerekir. Duruma göre yazılı yanıtlar posta yoluyla ya da web ortamında geri dönüşler sağlanabilir.

 

3) Teşekkür Mektubu

Bir satıştan hemen sonraki devre müşteri ilişkilerini güçlendirmek için ideal bir fırsat sağlar. Teşekkür Mektubu, ürünü ya da hizmeti alması nedeniyle müşteriye teşekkür etmenize olanak verir ve ilişkide bir sonraki basamağı başlatır. Bu mektup şirketle bağlantıya geçmek için gereken yönergeleri, başka ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgileri, özel önerileri ve bir anket formunu içeren bir “Karşılama Paketi” ile birlikte bulunur. Mektup aşağıdakileri içerir:

 • Şirket ile bağlantıya geçmek için bilgi
 • Teşekkür paketinin özeti
 • Düzenli ilişkinin taahhütü
 • Anket formunun geri gönderilmesi için hatırlatma

 

 

 

Yeni Görüşme Mektubu, Yeni Ürün Duyuru Mektubu gibi mektup çeşitleri de vardır.

 

 

SATIŞ MEKTUBU ÖRNEĞİ

SATIŞ MEKTUBU ÖRNEĞİ

İhale Komisyonu Başkanlığına

………/…./200………gününde ihalesi yapılacak olan(……………………………………………………………………………….) lira keşif bedeli ………………………………………………………………………………………………………………………………. işine ait ihale şartnamesi ve buna bağlı sözleşme tasarısı, projeler, şartnameler, birim fiyat cetveli, keşif cetveli, seri döpri vesair bütün evrakı okudum ve kabul etti. İşin yapılacağı yeri ve mahalin hususiyetini tetkik ve mahiyetine vukuf peyda ettim ve kabul ettim.

Mezkur işi birim fiyatları esaslarıyla aynen ve fenni vesair bütün şartllarına uygun olarak, birim fiyatlarının her birine ayrı ayrı ve tümüne şamil olmak üzere (Rakamla) % …………………………………………….. (Yazıyla) yüzde ………………………….. virgül ………………………………………. indirme yapmayı kabul ve taahhüt ederim

Adı, Soyadı :

910.000.-TL D. Pulu

Kanuni İkametgahı :

İSİM-İMZA

 

 

 

 

BAŞKA BİR SATIŞ MEKTUBU ÖRNEĞİ .

…………………………………………….DEFTERDARLIĞI/MÜDÜRLÜĞÜ/MALMÜDÜRLÜĞÜ

SATIŞ İHALE KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA . . 
……………….. ili……………….. ilçesi ……………………..Mahallesinde/Köyünde
bulunan Hazineye ait ……………. pafta ………….. ada
……………………. parsel sayılı …………………………. m2 yüzölçümlü
taşınmaz mal için
…………………………………………….TL   (Yalnız…………………………………………………)
Teklif ediyorum.

Şartname ve eklerini okudum, aynen kabul ediyorum.


…./…./…..

…………………………

…………………………

ADRES:………………………………. …………………………………………….. TELEFON:……………………………

 

 

 

 

SATIŞ FORMU
MÜŞTERİ BİLGİLERİ
Firmanız : E-Mail :
Adınız : Web :
Soyadınız : Adres :
Telefon :
Fax :

 

 

MALZEME BİLGİLERİ
MARKASI AÇIKLAMASI BİRİM MİKTAR
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

 

 

NOTLAR (Teslimat, Ödeme vb.)

 

 

 

I- Portföy Oluşturma Kalemi

Kırtasiyeye kalem almak için giden müşteri, kalem reyonuna geldiğinde aradığı bütün

marka kalemleri bir arada bulabilir ve bir tanesini alır. Emlak komisyoncusunun başarılı olması için, müşteri geldiği zaman, emlaki portföyün içerisinde bulabilmelidir. Listeleme arttıkça, müşteri sayısı da onunla orantılı olarak artar.

 

Emlak komisyoncusu, portföy oluştururken aşağıdaki maddelere dikkat etmelidir:

Müşterinin portföyünü vermesi, sizi sevmesi ve güvenmesi ile olur. Bunu sağlamak için de sizden gerekli bilgileri anında alması ve kendinizi işinize adadığınızı bilmesi ve korkularını sizinle yenmesi gerekir.

 

Emlak sahibini kazanmak istiyorsanız onu sürekli olarak bilgilendiriniz. Eğer doğru bir şekilde; listeler, pazarlar, satışını gerçekleştirirseniz, başarınız garanti edilmiştir.  Listelerken işi baştan kazanın ve işlem yapılabilecek en iyi fiyattan portföyünüze emlak katınız.

 

Portföy Oluşturmada Dikkat Edilecek Hususlar

Mutlaka CV  (öz geçmişinizi) verin.

Müşterinizin adresine gidip işinizi halledin. Her alınan portföy bir satış anlamına

gelir.

Fiyatlandırma yöntemlerini öğrenin.

Üç tür portföy yöntemi vardır:

Anlaşmalı portföy yöntemi

Yarı anlaşmalı portföy yöntemi
Anlaşmalı Portföy Yöntemi

Bu anlaşmalı portföydür(listelemedir). Burada evi sadece anlaşma yapan emlak komisyoncusu satar. Anahtar ofiste durur ve emlak sahibi satarsa komisyon öder.

Anlaşmalı portföyün yararları şöyledir:

 • Gerçekten satmak isteyen emlak sahipleri ile muhatap olunur.
 • Kendinizi güvence altına alırsınız.
 • Alınan portföyle, her gün kendinizin satışını yapmış olursunuz.
 • Diğer emlak komisyoncularıyla rahat paylaşıma girersiniz.
 • Ciddi olmayanları elersiniz.
 • Emlak sahibinin korkularına hitap edersiniz.
 • Hilekârlığın önüne geçersiniz.
 • Komisyon almak kolaylaşır.
 • Emlak sahibinden alınan komisyon ile toplam ciro artar.
 • İlan vermek kolaylaşır.
 • Yer tarifi kolaylaşır.

 

Yarı Anlaşmalı Portföy Yöntemi

Emlak ofisinin ve emlak sahibinin satabildiği portföydür. Bu çalışma şeklinde emlak sahibi de pazarlayabilir. Anahtarları bir başka emlak firmasına vermez. Kendisi ilan verebilir. Komisyon anlaşmalı portföy olup; emlak sahibi ile ödenecek komisyon üzerinde anlaşma yapılır.


Anlaşmasız Portföy Yöntemi

Anlaşmasız portföyde evi herkes satabilir.

Bu çalışma şeklinde emlak sahibi anahtarları başka emlak firmalarına verebilir.

Kendisi pazarlayabilir.

Firma aktif olarak daireye müşteri götürmez, emlak sahibi bilgilendirmez ve firmanın verdiği hizmetlerin sadece kontrat yapımı aşamasından yararlanabilir.

Firma daire ile ilgili herhangi bir pazarlama çalışması yapmaz. Emlak sahiplerine ihtiyacınız var; ancak bu ihtiyacın çok fazla olduğunu belirtmek, sizi güçsüz konuma getirebilir.Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yap